اخبار
درحال مطلعه
برنده شدن در مزایدات

برنده شدن در مزایدات

توسط ایران تندرژانویه 8, 2022

برنده شدن در مزایدات
اگر قصد شرکت در مزایده را دارید علاوه بر آگاهی از اینکه مزایده چیست و شرایط آن به چه صورت است ، باید نسبت به شرکت در مزایدات نیز آگاهی داشته باشید.

برای برنده شدن در مزایدات نیز آگاهی شرط اول است. اما اگر بخواهیم اصولی تر به تکنیک هایی برای برنده شدن در مزایدات اشاره کنیم می توان گفت مرحله اول در پیش گرفتن از رقبای شرکت کننده در مزایده آگاهی از زمان برگزاری مزایدات است.

همانطور که می دانید امروزه تمامی پروژه های پر سود از طریق برگزاری مزایده مناقصه و استعلام برگزار می شود پس اگر می خواهید این پروژه ها را از دست ندهید حتما باید حواستان به مناقصات و مزایدات و استعلام های در حال برگزاری باشد.
مرحله دوم برای برنده شدن در مزایدات ، کسب اطلاعات صحیح و کامل در خصوص هر معامله کاری است، اطلاعاتی نظیر محل برگزاری، مدت مقرر برای اعلام آمادگی یا میزان مبلغ تضمین شرکت در این پروژه ها و … این موارد به شما کمک خواهد کرد تا با سنجیدن شرایط خود، تصمیم درستی برای شرکت کردن در این پروژه ها بگیرید
مرحله بعد شناسایی شرایط شرکت در مزایده یا مناقصه مورد نظر است چرا که هر مزایده یا مناقصه ای، شرایط خاص خود را دارد. شرایطی که قبلا توسط مناقصه گزار یا مزایده گزار تعیین گردیده است. قدم بعدی جمع آوری سریع و با دقت مدارک مورد نیاز و تحویل به موقع آن به مزایده گزار یا مناقصه گزار است بسیاری از کسانی که به عنوان رقیب شما در مزایده شرکت می کنند، به دلیل غفلت همین مرحله و دیر رساندن مدارک، از دور رقابت حذف می شوند باید بدانید اغلب مزایدات و مناقصات تمدید نمی شوند و امکان تصحیح مدارک و یا ارائه مدارک به طور کامل وجود نخواهد داشت.

در نهایت شما کارتان را انجام داده اید و حالا باید منتظر باشید تا نتایج اعلام شود. معمولا برای هر پروژه ای سه برنده اعلام می شود که در ابتدا از برنده شماره یک برای انجام ادامه روند معاملات دعوت می شود اما اگر برنده اول پاسخگویی مناسب نداشته باشد به سراغ برنده دوم و بعد از آن برنده سوم می روند.

برخی از کاربردهای مزایده :

ورشکستگی شرکت : در مواردی که شرکت اعلام ورشکستگی نماید و توان پرداخت دیون و اجرای تعهداتش را نداشته باشد، مدیر تسویه تا تنظیم فهرستی از اموال و دارایی های شرکت، نسبت به برگزاری مزایده و فروش این اموال بر اساس تشریفات قانونی اقدام می نماید.

پرونده های کیفری: بر اساس ماده ۵۲۹ قانون آئین دادرسی کیفی و قانون نحوه اجرای محکومیت مالی در موارد پرداخت حقوق شاکی یا جزای نقدی می توان از مزایده استفاده نمود.

اموال فرسوده ادارات و سازمان های دولتی : یکی دیگر از کاربردهای مزایده، در خصوص فروش اموال، تجهیزات و ماشین آلات ادارات و سازمان ها می باشد.

مطالبه مهریه از جانب زوجه : در مواردی که زوجه اقدام به اجرای مهریه خود نماید بخش اجرای احکام دادگستری اقدام به توقیف مال زوج و در صورت عدم پرداخت مهریه از جانب زوج، مراحل برگزاری مزایده و وصول مهریه زوجه را در دستور کار قرار می دهد.
چگونه برنده مزایدات باشیم؟
اگر قصد شرکت در مزایده را دارید، علاوه بر آگاهی از این‌که مزایده چیست و شرایط آن به چه صورت است، باید نسبت به شرکت در مزایدات نیز آگاهی داشته باشید. وجود یک فرد کار بلد و مجرب در هر فعالیتی، راه موفقیت را هموار و امکان موفقیت را بالاتر خواهد برد
برای برنده شدن در مزایدات نیز آگاهی شرط اول است. اما اگر بخواهیم به تکنیک‌هایی برای برنده شدن در مزایدات اشاره کنیم، می‌توان گفت مرحله اول در پیشی گرفتن از رقبای شرکت کننده در مزایده، آگاهی از زمان برگزاری مزایدات است. همانطور که می‌دانید امروزه تمامی پروژه‌های پر سود از طریق برگزاری مزایده، مناقصه و استعلام برگزار می شود. پس اگر می‌خواهید این پروژه‌ها را از دست ندهید، حتما باید حواستان به مزایدات و استعلام‌های درحال برگزاری باشد.

مرحله دوم برای برنده شدن در مزایدات، کسب اطلاعات صحیح و کامل در خصوص هر معامله کاری است. اطلاعاتی نظیر محل برگزاری، مدت مقرر برای اعلام آمادگی و یا میزان مبلغ تضمین شرکت در این پروژهها و… . این موارد به شما کمک خواهد کرد تا با سنجیدن شرایط خود، تصمیم درستی برای شرکت کردن در این پروژه‌ها بگیرید.

مرحله بعد، شناسایی شرایط شرکت در مزایده مورد نظر است. چرا که هر مزایده ای، شرایط خاص خود را دارد. شرایطی که قبلا توسط مزایده گزار تعیین گردیده است.

قدم بعدی جمع آوری سریع و با دقت مدارک مورد نیاز و تحویل به موقع آن به مزایده گزار است.

بسیاری از کسانی که به عنوان رقیب شما در مزایده شرکت می‌کنند، به دلیل غفلت از همین مرحله و دیر رساندن مدارک، از دور رقابت حذف می شوند. باید بدانید اغلب مناقصات و مزایدات تمدید نمی‌شوند و امکان تصحیح مدارک و یا ارائه مدارک به طور کامل وجود نخواهد داشت. در نهایت، شما کارتان را انجام داده اید و حالا باید منتظر باشید تا نتایج اعلام شود. معمولا برای هر پروژه سه برنده اعلام می‌شود که در ابتدا از برنده شماره یک برای انجام ادامه روند معامله دعوت می شود اما اگر برنده اول پاسخگویی مناسب نداشته باشد، به سراغ برنده دوم و بعد از آن برنده سوم می روند.

مزایده چیست؟
مزایده در لغت به معنای «در معرض فروش گذاشتن چیزی، به نحوی است که هر خریداری که قیمت بیشتر را پیشنهاد کرد، کالا به وی فروخته شود» و دراصطلاح حقوقی به معامله ای گفته می شود که طی آن، مالی منقول یا غیرمنقول (همانند زمین و خانه) و متعلق به فرد یا افرادی را از طریق اجرای احکام، مطابق با شرایط مقرر قانونی به فروش بگذارند. قبل از اجرای مزایده، مال از طریق کارشناس رسمی منتخب دادگستری، ارزیابی می شود و بهای تعیین شده توسط وی، به عنوان بهای پایه فروش انتخاب می شود. به این ترتیب، پیشنهاد شخصی که بالاترین قیمت را بیان نماید، پذیرفته می شود و مال موردمزایده به آن شخص که دراصطلاح «برنده مزایده» نام دارد، منتقل می گردد. بنابراین، مزایده به معنای فروختن به بالاترین قیمت است که درمقابل مناقصه قرار دارد. (در مناقصه، کمترین قیمت ارائه شده ملاک عمل است. برای نمونه هرگاه شرکتی (کارفرمایی) برای انجام پروژه ای خاص مناقصه برگزار کرد، هرکدام از داوطلبان و شرکت کنندگانِ در مناقصه که قیمت کمتری را برای انجام پروژه مزبور پیشنهاد بدهد، برنده و عهده دار انجام پروژه می شود.)

انواع مزایده
رایج ترین نوع آن به نوعی خاصی از آن که به نوع انگلیسی یا استاندارد معروف می باشد برمی گردد. انواع دیگری از مزایده نیز وجود دارد که عبارتند از :

سربسته یا خصوصی
سرباز یا عمومی
حضوری
کتبی
مبادله ای
فروش
اولین قیمت مخفی
دومین قیمت مخفی
نحوه اجرای مزایده
برای اجرای مزایده، دعوت عمومی از طریق چسباندن آگهی در معابر عمومی همانند خیابان ها و کوچه ها، توسط کلانتری محل و درج در روزنامه کثیر الانتشار به عمل می آید. علاوه بر آن طرفین مزایده یعنی محکوم له و محکوم علیه (یعنی شخصی که حکم علیه او و همچنین شخصی که حکم به نفع او صادر شده است) توسط ابلاغیه ای به جلسه مزایده که در تاریخ و ساعت و محل مشخصی انجام می گیرد، دعوت می شوند. همچنین محکوم له هم می تواند به عنوان خریدار در مزایده شرکت کند. چنانچه در دعوت اول مال به فروش نرسد، مزایده برای بار دوم تکرار یا درصورت تقاضای محکوم له مال دیگری از محکوم علیه معرفی و توقیف می شود. در صورتی که مال، مجددا و با تکرار مزایده به فروش نرسد یا محکوم له به قبول مال با قیمت ارزیابی شده توسط کارشناس، راضی نشود، مال به محکوم علیه بازگردانده می شود تا با فروش آن، طلب محکوم له را پرداخت کند.

کاربرد مزایده
برخلاف مناقصه، درمورد مزایده قانون خاصی وجود ندارد و از شرایط مربوط به مناقصه درمورد آن استفاده می شود، ولی قوانین مختلف موادی را به صورت پراکنده، به شرایط مزایده اختصاص داده اند.

مواد ۱۱۳ الی ۱۳۶ قانون اجرای احکام مدنی، به شرایط انجام مزایده اشاره دارند. همچنین با توجه به ماده ۳۴ قانون ثبت، مزایده در معاملات شرطی و رهنی هم کاربرد دارد. درصورتی که بدهکار در ازای بدهی خود مالی را به رهن گذاشته باشد و ظرف مهلت مقرر نتواند بدهی خود را پرداخت کند، طلبکار می تواند اجرای مزایده را برای فروش ملک مورد رهن به میزان طلب خود تقاضا کند. آیین نامه اجرای مفاد اسناد رسمی چگونگی فروش و شرایط آن را مشخص کرده است.

مثال هایی از کاربرد مزایده
مثال دیگر در دعاوی مربوط به خانواده است؛ هنگامی که زوجه برای دریافت مهریه با اجرای احکام دادگستری مال زوج را توقیف می کند. در این حالت، پس از صدور رأی قطعی و درخواست صدور اجراییه، مال مزبور با اجرای احکام مربوط از طریق مزایده به فروش می رسد و معادل مبلغ کارشناسی به زوجه پرداخت می شود. از دیگر موارد کاربرد مزایده، ورشکستگی فرد یا شرکت است. در این صورت، پس از توقف تاجر از پرداخت دیون (بدهی ها)، مدیر تصفیه برای رسیدگی به مطالبات طلبکاران و تهیه فهرستی از صورت دارایی های ورشکسته اقدام می کند. پس از آن، جهت پرداخت طلب طلبکاران، فروش اموال تاجر متوقف (ورشکسته)، به جز در موارد استثنایی که باید فورا به فروش برسند (همانند اموالی که ممکن است با گذر زمان از بین بروند)، از طریق مزایده و مطابق با شرایط اجرای قانون احکام مدنی است. علاوه بر موضوعات حقوقی، مزایده در امور کیفری نیز کاربرد دارد. باتوجه به ماده ۵۲۹ قانون آیین دادرسی کیفری و قانون نحوه اجرای محکومیت مالی مصوب ۱۳۹۴، در موارد پرداخت حقوق شاکی یا جزای نقدی می توان از مزایده استفاده کرد. بنابراین با توجه به مطالب ذکرشده، بیشترین کاربرد مزایده، درخصوص مطالبه طلب است که از طریق واحد اجرای احکام دادگستری انجام می شود. در هر موردی که مالی وثیقه ی طلب طلبکار بوده یا از سوی وی توقیف شده باشد، فروش اموال از این طریق صورت می گیرد.

چگونه برنده مزایدات باشیم؟
اگر قصد شرکت در مزایده را دارید، علاوه بر آگاهی از این که مزایده چیست و شرایط آن به چه صورت است، باید نسبت به شرکت در مزایدات نیز آگاهی داشته باشید. وجود یک فرد کار بلد و مجرب در هر فعالیتی، راه موفقیت را هموار و امکان موفقیت را بالاتر خواهد برد. برای برنده شدن در مزایدات نیز آگاهی شرط اول است. اما اگر بخواهیم به تکنیک هایی برای برنده شدن در مزایدات اشاره کنیم، می توان گفت مرحله اول در پیشی گرفتن از رقبای شرکت کننده در مزایده، آگاهی از زمان برگزاری مزایدات است. همانطور که می دانید امروزه تمامی پروژه های پر سود از طریق برگزاری مزایده، مناقصه و استعلام برگزار می شود. پس اگر می خواهید این پروژه ها را از دست ندهید، حتما باید حواستان به مزایدات و استعلام های درحال برگزاری باشد. مرحله دوم برای برنده شدن در مزایدات، کسب اطلاعات صحیح و کامل در خصوص هر معامله کاری است. اطلاعاتی نظیر محل برگزاری، مدت مقرر برای اعلام آمادگی و یا میزان مبلغ تضمین شرکت در این پروژهها و… . این موارد به شما کمک خواهد کرد تا با سنجیدن شرایط خود، تصمیم درستی برای شرکت کردن در این پروژه ها بگیرید. مرحله بعد، شناسایی شرایط شرکت در مزایده مورد نظر است. چرا که هر مزایده ای، شرایط خاص خود را دارد. شرایطی که قبلا توسط مزایده گزار تعیین گردیده است. قدم بعدی جمع آوری سریع و با دقت مدارک مورد نیاز و تحویل به موقع آن به مزایده گزار است. بسیاری از کسانی که به عنوان رقیب شما در مزایده شرکت می کنند، به دلیل غفلت از همین مرحله و دیر رساندن مدارک، از دور رقابت حذف می شوند. باید بدانید اغلب مناقصات و مزایدات تمدید نمی شوند و امکان تصحیح مدارک و یا ارائه مدارک به طور کامل وجود نخواهد داشت. در نهایت، شما کارتان را انجام داده اید و حالا باید منتظر باشید تا نتایج اعلام شود. معمولا برای هر پروژه سه برنده اعلام می شود که در ابتدا از برنده شماره یک برای انجام ادامه روند معامله دعوت می شود اما اگر برنده اول پاسخگویی مناسب نداشته باشد، به سراغ برنده دوم و بعد از آن برنده سوم می روند.

www.irantender.net
۰۲۱۷۷۵۸۲۹۲۴
۰۹۱۹۸۱۰۱۵۷۲

واکنش شما چیست؟
عالی
0%
خوب
0%
ممتنع
0%
چی بود؟
0%
بد
0%
بسیار بد
0%

شما باید ورود برای ارسال دیدگاه